Circa 40.000 de persoane protesteaza astazi in Piata Victoriei din Capitala impotriva masurilor de austeritate adoptate de Guvern. Sindicatele au fost nevoite sa foloseasca autocare pentru a transporta sindicalisti din intreaga tara pentru a incerca sa ocupe Piata Victoriei. Cateva sute de autocare au ajuns dimineata in Bucuresti. Media din Romania incearca sa atribuie acest numar mare de oameni unor partide din opozitie (in special PSD) tocmai pentru a decredibiliza intentiile manifestantilor si pentru a forma diverse poluri politice care sa separe protestatarii. Cu toate acestea, demonstratia nu este una impotriva Statului, ci una impotriva Guvernului si impotriva Premierului si a Presedintelui - adica impotriva lui Traian Basescu. In cei 20 de ani de la caderea regimului ceausist pana in prezent nimeni nu s-a bucurat cu adevarat de ceea ce se dorea a fi o "democratie" si totusi ei inca mai spera ca un alt guvern ii va salva, un alt guvern ii va scoate din criza, un alt guvern le va da pensii si salarii, un alt guvern, intotdeauna un alt guvern - niciodata ei insisi. Tranzitia de la o dictatura comunist-nationalista la o dictatura demo-liberala a inregistrat guverne peste guverne care "incercau" din rasputeri sa satisfaca nevoile poporului. Niciun guvern nu a reusit insa acest lucru. Totusi, oamenii inca asteapta GUVERNUL care ii va salva. Cata naivitate!
Sindicalistii au anuntat ca nu vor sa ajunga ca in situatia demonstrantilor din Grecia si au dat asigurari ca nu vor protesta intr-un mod violent. De parca, vreodata, ei ar putea protesta in maniera in care protesteaza cei din Grecia! Ei nu vor violenta, ei asteapta un nou Guvern, ei stau precum gainile de taiat - fara sa aiba habar de ceea ce urmeaza sa li se intample. Vietile si mintile lor sunt administrate de cei doi "D" care au debilizat intreaga populatie a acestui teritoriu: "Doamne ajuta" & "Desteapta-te romane".
Au uitat oare ca pentru a scapa de dictatura ceausista a fost nevoie de violenta? Ei insisi numesc violenta indurarile unui politician cazut sub pietrele aruncate de multime? Dar vietile lor nu sunt violente? Foamea pe care o suporta zi de zi nu e violenta? Lipsa tratamentelor medicale nu e violenta? Saracia nu e violenta?Protestatarii din Grecia sunt in cea mai mare masura stangisti, anarhisti, socialisti extra-parlamentari, migranti, studenti, comunisti - ei nu canta imnul national, nu se inchina Bisericii, nu solidarizeaza cu politistii, nu asteapta un nou Guvern, ei vor sa-si administreze singuri vietile - au inteles ca viata nu este un simplu teren pe care-l pot da in arenda cate 4 ani unor oameni de afaceri. In timp ce ei incercau sa incendieze Parlamentul, in Romania erau COZI de mii de persoane care VIZITAU Parlamentul! In timp ce ei aruncau cu pietre si cocktailuri molotov in Politie, in Romania sindicalistii ies in strada alaturi de "sindicalistii din Politie"! Nu le e oare clar inca faptul ca Politia nu exista decat pentru a-i apara pe acesti patroni instalati la putere!? Nu le e oare clar faptul ca in momentul in care vor incerca sa-i dea jos pe acesti patroni, Politia va actiona impotriva lor si in favoarea politicienilor!?
Veti intreba daca noi, anarhistii, suntem adeptii violentei? Va vom raspunde ca daca ne puneti astfel de intrebari nu ati inteles nimic despre violenta! Si da, este periculos ca intr-o situatie ca cea descrisa mai sus - in care se afla sindicalistii din Romania - sa se foloseasca violenta. Prima piatra o va arunca un securist, iar restul vor infunda puscaria! Dar de ce vorbim despre pietre? Protestatarii de abia se tem sa calce iarba din Piata Victoriei...pentru ca este ilegal. Ei inca mai cred in sindicatele lor - cati lideri sindicali si-au batut joc de ei si ei inca mai cred in sindicate! Cati politicieni, preoti, politisti si-au batut joc de ei si ei inca mai cred in Stat si in Biserica!
"Sindicatele cer respectarea legilor în vigoare, atât", a precizat liderul Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI), Aurel Cornea. Sa-i anuntam ca legile in vigoare presupun ca un Presedinte sa fie si Premier in acelasi timp si Guvernul sa angajeze toti fiii pe care-i are si toate dansatoarele din Bamboo? Legile in vigoare presupun subventionarea Bisericii - care mantuie oameni - si nesubventionarea agriculturii. Legile in vigoare presupun ca daca un cetatean este umilit de Guvern atunci "Doamne ajuta", iar daca un cetatean incearca sa umileasca Guvernul, si bineinteles mai intai trebuie sa infrunte garda de corp a Guvernului - Politia si Jandarmeria - atunci este aruncat in puscarie. Legile in vigoare presupun ca voi sa muriti de foame, pentru ca ei sa traiasca bine! Sa traiti bine! La cine se referea? Dar cata incredere copilareasca in legi, in democratie, in credinta, in idealul national - dupa ce fiecare dintre toate acestea i-au torturat sistematic.
Media isi arata adevarata fata - desi sta sub umbrela adevaratului opozant al Guvernului si a sincerului sustinator al cetateanului. Un politician (Marcel Hoara - membru PDL) apare in multime pentru a da un interviu postului de televiziune Antena3. Multimea il huiduie si il ameninta. Moderatorii emisiunii tipa la manifestanti: "Potoliti-va! Potoliti-va! Este un om si are dreptul sa-si exprime punctul de vedere!"
In piata apar mai multe sindicate: CNSLR Frăţia, Meridian, Cartel Alfa, Blocul Naţional Sindical şi Confederaţia Sindicatelor Democratice din România. De asemenea participa si sindicalisti ai CFR, Metrorex, Agrostar, Federatia Romana a Jurnalistilor MediaSind si un numar de mineri din Valea Jiului, sindicalisti din serviciul postal, medical, din Teatru dar si politisti!
Pe langa politistii care protesteaza, sunt disponibilizati mai bine de 2000 de politisti si jandarmi care "asigura ordinea publica". Cativa manifestanti au lesinat si au fost transportati la spital - fara sa existe nici macar cel mai mic conflict cu Politia. Aveti grija la ora 13...pana atunci a fost autorizat protestul! Sa nu vina Ciocan si sa strige "Dispăăărs!"
GUVERNUL NU EXISTA DECAT PENTRU A TE JEFUI IN MOD LEGAL
SOLIDARI, DAR NU CU POLITISTII!
JUSTITIE SOCIALA, GREVA GENERALA!
FEDERATIA ANARHISTA
SOLIDARI, DAR NU CU POLITISTII!
JUSTITIE SOCIALA, GREVA GENERALA!
FEDERATIA ANARHISTA


















